Radioterapia
Metody leczenia nowotworu
Istnieje wiele rodzajów leczenia raka. Rodzaje leczenia, które otrzymasz, będą zależeć od rodzaju nowotworu, na który cierpisz, i jego zaawansowania. U niektórych pacjentów stosuje się tylko jeden rodzaj leczenia onkologicznego. Jednak w większości przypadków łączy się metody leczenia, np. operację chirurgiczną z chemioterapią i radioterapią.
Wyróżniamy następujące metody leczenia onkologicznego:
- chirurgia onkologiczna,
- radioterapia,
- chemioterapia,
- immunoterapia,
- hormonoterapia.
Radioterapia polega na wykorzystaniu promieniowania jonizującego (Roentgena, gamma, radu, kobaltu) do niszczenia komórek nowotworowych. Dawki promieniowania i pole naświetlań muszą być precyzyjnie określone, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek.
Wyróżniamy kilka rodzajów radioterapii:
- teleradioterapia (EBRT) – napromieniowanie pacjenta z pewnej odległości,
- brachyterapia (BT) – źródło promieniowania umieszczane jest w bezpośrednim kontakcie z guzem,
- radioterapia systemowa – substancje promieniotwórcze podawane są dożylnie lub doustnie.
Ze względu na stan chorego radioterapia może być:
- radykalna – dąży do wyleczenia chorego
- uzupełniająca jako dodatkowe leczenie po zabiegu operacyjnym, zwłaszcza oszczędzającym,
- paliatywna – dąży do zahamowania rozwoju choroby i zmniejszeniu jej objawów,
- objawowa – jednorazowe poddanie napromienianiu w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych (np. przy przerzutach do kości).
Radioterapia jest bezbolesna, jednak większe dawki promieniowania mogą powodować różne skutki uboczne podczas leczenia. Efekty uboczne zazwyczaj ograniczają się do obszaru ciała poddanego leczeniu. Większe dawki promieniowania niekiedy mogą wiązać się z powikłaniami sercowo-naczyniowymi, dysfunkcją gruczołów dokrewnych i uszkodzeniem tkanek. Główne działania niepożądane to zmęczenie i łagodne oparzenie skóry oraz utrata jej elastyczności w miejscu napromieniowania. Zmęczenie może trwać kilka tygodni po zakończeniu leczenia.
Bibliografia:
- Jakub Gołąb, Marek Jakóbisiak, Witold Lasek, Tomasz Stokłosa: Immunologia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012.
- Krzakowski (red.), Podstawy kliniczne hormonoterapii nowotworów w onkologii klinicznej. T. I. Warszawa: Wydawnictwo Medyczne Borgis, 2001.
- Kordek (red.), Onkologia. Podręcznik dla lekarzy i studentów. Wydawnictwo Via Medica, 2006.
- Zajicek, Cancer as a systemic disease. „Medical Hypotheses Nr maj-czerwiec 4(3)”, 1978.
- Jakub Gołąb, Marek Jakóbisiak, Witold Lasek, Tomasz Stokłosa, Immunologia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009.
- Jerzy Stachura, Patologia, tom I, 2008.
Więcej artykułów z tej kategorii
Jakie badania można wykonać metodą płynnej biopsji?
Jakie badania można wykonać metodą płynnej biopsji? Płynna biopsja jest innowacyjną metodą badań, która stanowi przyszłość diagnostyki onkologicznej. W przeciwieństwie do klasycznej biopsji, która wymaga pobrania tkanki, badania te są wykonywane z krwi i pozwalają na...
Hormonoterapia raka
Hormonoterapia raka Metody leczenia nowotworu Istnieje wiele rodzajów leczenia raka. Rodzaje leczenia, które otrzymasz, będą zależeć od rodzaju nowotworu, na który cierpisz, i jego zaawansowania. U niektórych pacjentów stosuje się tylko jeden rodzaj leczenia...
Immunoterapia
Immunoterapia Metody leczenia nowotworu Istnieje wiele rodzajów leczenia raka. Rodzaje leczenia, które otrzymasz, będą zależeć od rodzaju nowotworu, na który cierpisz, i jego zaawansowania. U niektórych pacjentów stosuje się tylko jeden rodzaj leczenia onkologicznego....